АЛГОРИТМ БРОНЮВАННЯ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ ПРАЦІВНИКІВ

В умовах воєнного стану та військової агресії проти України, яке триває майже рік, перед багатьма суб’єкти господарювання гостро постало питання можливості забронювати за своїм підприємством найманих працівників чоловічої статі, які хоч і є військовозобов’язаними особами, проте, через свій рівень кваліфікації та/або фізичної підготовки, є потрібними для забезпечення стабільного провадження підприємством власної господарської діяльності.

Основними нормативними актами, які регламентують порядок бронювання військовозобов’язаних працівників та які у листопаді 2022 року у відповідній частині зазнали змін, є Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу» та постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» № 194 від 03.03.2022 р. (з наступними змінами та доповненнями).

ХТО МОЖЕ ОФОРМИТИ БРОНЮВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ

Згідно чинних положень законодавства, оформити бронювання на військовозобов’язаних працівників мають можливість не будь-які представники бізнесу, а тільки ті, що підпадають під одну із нижчеописаних, встановлених законом категорій:

А) підприємства, котрі виконують мобілізаційні завдання (замовлення).

Для отримання цього статусу суб’єкту господарюванню потрібно укласти договір (контракт) на виконання мобілізаційного завдання (замовлення) на особливий період (з грифом «Для службового користування»).

Такий договір (контракт) можна, зокрема, укласти або із обласною військовою адміністрацією, або  районною військовою адміністрацією, або  із місцевою радою на території якої знаходиться підприємство. Відповідний договір укладається за типовою формою.

Після цього, потрібно отримати від суб’єкта, з яким укладено договір (контракт) на виконання мобілізаційного завдання (замовлення), повідомлення про доведення підприємству до виконання мобілізаційних завдань (замовлень) або листа про підтвердження наявності у підприємства мобілізаційних завдань (замовлень) та укладеного договору.

Б) підприємства, котрі здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань.

Для цього також потрібно укласти відповідний договір, наприклад з військовою частиною про постачання певних товарів, робіт послуг.

В) мати статус підприємства, яке є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Порядок, за якими буде здійснюватися визначення підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, наразі тільки розробляється Урядом. Відтак, можливість для бронювання, згідно цього критерію, бізнес отримає тільки після схвалення Урядом відповідного окремого порядку.

КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ І ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОДАВАТИ

Наступним кроком для бронювання працівників за суб’єктами господарювання, які відносяться до однієї з трьох зазначених вище категорій, є необхідність подання в друкованій формі та/або в електронній формі до профільного міністерства або до обласної військової адміністрації за територіальним принципом:

–   листа «Про бронювання військовозобов’язаних» у довільній формі з обґрунтуванням необхідності бронювання військовозобов’язаних працівників, де слід навести максимально детального пояснення щодо участі підприємства та ролі запропонованих до бронювання працівників у задоволенні потреб ЗСУ, населення та підтримці національної економіки, тобто їх участі у виконанні мобілізаційних завдань, виробництві та постачання товару для задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань, населення. При цьому, у зазначеному листі слід повідомити про факт укладення Підприємством договору (контракту) на виконання мобілізаційного завдання (замовлення) або постачання (виробництва) товару для забезпечення потреб ЗСУ, зазначивши: орган з яким укладено такий договір; номер та дату укладення такого договору, а також про факт доведення підприємству мобілізаційних завдань або отримання замовлення на виробництво товару (або факт постачання такого товару для потреб ЗСУ).

–  пропозиції щодо бронювання своїх військовозобов’язаних працівників за формою, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 3 березня 2022 р. № 194;

–  повідомлення (лист) органу з яким укладено договір (контракт) на виконання мобілізаційного завдання (замовлення)  або договір про забезпечення потреб ЗСУ (доцільно також додати безпосередньо договір, а також підтвердження його часткового виконання (за наявності)).

Отримавши відповідні документи профільне міністерство або відповідна обласна військова адміністрація повинна буде їх узагальнити разом із пропозиціями інших підприємств, подати їх спочатку на погодження до Міністерства оборони України, а після отримання такого – до Міністерства економіки України для наступного розгляду (лист Мінекономіки № 2714-20/53722-01 від 29.07.2022 р.).

Бажаним результатом є отримання витягу з наказу Мінекономіки про бронювання за підприємством на строк до 6 місяців військовозобов’язаних працівників, згідно з поданою пропозицією.

Разом з тим варто пам’ятати, що Міністерством оборони України прийнято рішення щодо заборони бронювання військовозобов’язаний, які мають дефіцитні для Збройних Сил України військово-облікові спеціальності (можна ознайомитися за посиланняМ: https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=1b26aa5d-d68d-43e9-b19d-5aaa1ed09f2e&title=ListMinoboroniVid11-03-2022-220-1469-SchodoZaboroniBroniuvanniaViiskovozoboviazanikh-YakiMaiutDefitsitniDliaZbroinikhSilUkrainiViiskovooblikoviSpetsialnosti ).

Наші клієнти
AVE
Турист-ЛТД
Astra Dia
Укрліскомплекс
Карпати насолоджуйся
Флоріан Шуз
Unisolar
Ломбард
Sadko
Plati
Bograch Print
ПрАТ Андезит
Ужліс
Квіти Закарпаття
Dastor
Medstar
Квітка Полонини
Masterplast
FLEX
ПраТ Будавтодор