ФОТОФІКСАЦІЯ ПОРУШЕНЬ ПРАВИЛ ДОРОЖНЬОГО РУХУ З 01 ЧЕРВНЯ 2020 РОКУ

З 01 червня 2020 року в Україні в черговий раз спробують запустити систему фіксації окремих порушень правил дорожнього руху в автоматичному режимі. Де це планується зробити в першу чергу і за якими правилами буде працювати ця система– розповідаємо детальніше.

Практика автоматичної фото – або відео фіксації порушень ПДР  є доволі поширеною у світі. Багато наших співвітчизників мали змогу переконатися у цьому безпосередньо, допустивши порушення ПДР за кордоном. Безумовно, це сприяє підвищенню дисципліни водіїв на дорогах, тому такі кроки слід сприймати як цілком виправдані.

Вперше таке нововведення в Україні намагалися запровадити ще у 2008 році, однак тоді ця спроба виявилася не зовсім вдалою через недосконале правове регулювання та неналежне технічне забезпечення, у зв’язку із чим переважна більшість постанов про накладення штрафів, які оскаржувалися в судах, були скасовані. Причиною цього було в першу чергу незабезпечення принципу персональної відповідальності за допущене порушення, адже штрафи виписувалися у всіх випадках на власника транспортного засобу, тоді як за кермом могла перебувати інша особа, яка фактично вчиняла порушення.

І ось зараз автоматична фіксація порушень ПДР в Україні має запрацювати знову. За інформацією Міністрества внутрішніх справ, спочатку комплекси фото – і відеофіксації запрацюють у Києві та Київській області, трохи згодом – у Львівській та деяких інших областях, а до кінця поточного року їх планують запустити по всій території  України. Передбачається, що поки що за допомогою автоматичної системи фіксуватиметься тільки перевищення дозволеної швидкості.

Чи буде нова спроба більш вдалою? Наразі існують певні ризики, адже систему автоматичної фіксації порушень ПДР намагаються запровадити на базі старого законодавства.

На сьогодні це питання врегульовано  нормою статті 14-2 КУпАП у редакції 2017 року. Закон передбачає, що відповідальність за порушення ПДР, яке зафіксовано в автоматичному режимі, покладається на фізичну особу або на керівника юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб. У разі якщо транспортний засіб зареєстровано за межами території України, до відповідальності притягається особа, яка ввезла такий транспортний засіб на територію України.

Що робити, якщо за кермом при порушенні правил дорожнього руху перебувала інша особа? Це питання має дуже важливе значення, адже обов’язковим елементом порушення, за яке можна притягнути до відповідальності, є наявність вини.

Закон говорить про те, що власник звільняється від відповідальності, зокрема, у тому випадку, якщо протягом 20 календарних днів надасть документ, що транспортний засіб вибув з його володіння протиправно. Однак значно поширенішими будуть випадки, якщо інша особа керувала транспортним засобом на законних підставах. У такому разі особа, яка фактично керувала транспортним засобом, повинна особисто звернулася в поліцію із заявою про визнання вчинення нею порушення, надання згоди на притягнення її до відповідальності і більше того – додати квитанцію про сплату штрафу.

Такий порядок ми вважаємо недосконалим, адже якщо інша особа, яка фактично вчинила порушення ПДР, відмовиться добровільно писати таку заяву і платити штраф, власник транспортного засобу, який не винний у порушенні, все рівно буде притягнутий до відповідальності. Це знову може викликати хвилю оскаржень постанов про накладення штрафів і поставить під сумнів легітимність автоматичної фіксації. На наше переконання, слід передбачити законодавчі механізми, які б, у разі відмови особи, яка фактично вчинила порушення ПДР, від добровільної сплати штрафу, встановлювали обов’язок поліції, на підставі відповідної заяви власника, встановити істину та притягнути до відповідальності винну особу.

У будь-якому разі слід пам’ятати, що наше прагнення жити цивілізовано, по європейськи, залежить найбільшою мірою від нас самих, зокрема і у питанні дотримання правил дорожнього руху і безпеки на дорогах.

Наші клієнти
AVE
Турист-ЛТД
Astra Dia
Укрліскомплекс
Карпати насолоджуйся
Флоріан Шуз
Unisolar
Ломбард
Sadko
Plati
Bograch Print
ПрАТ Андезит
Ужліс
Квіти Закарпаття
Dastor
Medstar
Квітка Полонини
Masterplast
FLEX
ПраТ Будавтодор